Budúca generácia

Tak ako každý rok, nebolo tomu inak ani tento, vybral som sa na predĺžený víkend k vode s mojím

parťákom Ravenom. Mimochodom Raven je „vlk“ – československý vlčiak. Keďže počas tejto

nepríjemnej doby COVID, je tvorený obrovský nátlak na jazerá a rieky, rozhodol som sa vybehnúť už v strede týždňa aby sme vôbec našli voľné lovné miesto. Boli sme totižto s manželkou Soňou dohodnutý, že strávime prvý spoločný víkend s deťmi pri vode ako rodina. Samozrejme vôbec som netušil do čoho idem. 😀 😀 😀  Koniec-koncov počas COVID-u po mojej dvojročnej odmlke prišie come back. Veď všetky tie obmedzenia nám umožňovali navštevovať len prírodu, tak som spojil užitočné s ešte užitočnejším.

Výzva

Bola to pre mňa obrovská výzva ako deťom ukázať krásu prírody v plnom rozsahu. Naučiť ich, ako sa

správať k prírode, k živočíchom, vysvetliť im čo nám všetko príroda dokáže dať a prečo si ju musia vážiť a samozrejme rybačka k tomu nesmie chýbať. Sú to tie hodnoty, ktoré musíme deťom vštiepiť do mysle už v rannom veku a sprevádzať ich touto cestou až do dospelosti. Záleží totižto aj na nás ako sa budú správať k prírode a živočíchom v budúcnosti. Takže mojou úlohou bolo vybrať miesto, ktoré bolo bezpečné pre zvýšený pohyb detí, malo ohnisko a dostatočne veľký priestor na tri udice. Patrím medzi tých športových rybárov catch and release pod rybársky tím ULTIMATECARP COMMUNITY a preto som zvolil miestne jazero, ktorého nádheru tvoria prekrásne lekná a jeho know how je práve myšlienka chyť a pusť.

Kam to nahodiť

Ako prvé sme s parťákom na lovnom mieste sledovali hladinu a tipoval som najlepšie možné miesta, kde by sa kapre mohli pohybovať, kadial by mohli viesť ich cestičky. Pozoroval som každú vlnku, bublinu. Keď bolo všetko pripravené,  nastal ča rozložiť Trakker camp. Je veľmi dôležité vybrať správne lovné miesto a samozrejme aj voľba správnej montáže. Na každej vode totiž funguje niečo iné. No mne sa momentálne najviac osvedčil fluorocarbon Clearwater od spoločnosti Carp ́R ́Us. Takže som zhotovil montáže, pripravil kŕmenie s pomocou boostov KN aby bolo pre ryby atraktívnejšie a „hodil“ som to tam. . Samozrejme ako vždy mám viac šťastia v láske ako v tipovaní, keďže prvé dve noci som bol bez záberu. 😀 😀 😀 😀 😀

Príchod rodinky

Tie dni pri vode utekali ako voda a zrazu bol piatok. Po odznení poobednej sirény v Marcheegu sa spoza kríkov vynorilo naše auto plné detského kriku. Rodinka dorazila 😀 :D. Deti otvorili dvere rýchlosťou svetla a bežali priamo k vode. V ten moment som vedel, že musím pritvrdiť aby som dosiahol nejaký záber a deti tak mohli vidieť svojho tatuša pri zdolávaní legendárneho kapra z jazera. Ako stratégiu som zvolil masívne kŕmenie v blízkosti lekien guličkou Scopex Squid od Nikla. Prvé kilo guličiek letelo spombou na vzdialenejšie miesto, kam som potom osadil pešiaka Scopex squid s popkou candy sweet. Druhé miesto obsadila popka pineapple na Ronie Rig od Carp´R´us. Vedel som, že túto noc príde záber, keďže bolo všetko pocitovo ok a nastal čas sa venovať budúcej generácií. Peťko (5) s Adriankou (2,5) dobehli so svojim prútom a spoločne sme začali hodinu teórie. Prvoradé bolo im vysvetliť ako to približne pod hladinou vyzerá a čo je hlavnou potravou pre jednotlivé druhy rýb. Naučili sme sa dôležité pravidlo “ Ži a nechaj žiť“. Po teoretickej stránke prišla prax. No musím priznať, že v tom momente som bol žiakom ja. Deťom sa podarilo nachytať množstvo krásnych rýb a nechýbal tam ani Lieň. Po tak náročnej rybačke prišlo na rad založenie ohňa a následne opekačka, pri ktorej sme si vysvetlili, že je veľmi dôležité si všetko čo sme do prírody priniesli aj odniesť. Deti si to náramne užívali a v ich očiach bola obrovská radosť. No poviem Vám, že pre mňa to bol neskutočný pocit radosti a návrat do detstva. Opiekli sme si večeru, samozrejme aj Ravenovi sa ušlo a deti sa pobrali do Bivaku na spánok. Ako inak, obsadili mi moju postel a mne nezostalo nič iné ako spať na kresle Levelite ( mimochodom veľmi pohodlné). Ja so Soňou sme si ešte užívali to ticho prírody a pozorovali hviezdy na oblohe. Potom sa išla k deťom pridať aj manželka. V noci nastala doslova vojna, ktorú vyhrali samozrejme kapre a lekná 3:0. Bol som trochu sklamaný, že sa mi nepodarilo dostať rybu na podložku, no stále som veril, že tú smolu prekonám. Ráno som zmenil stratégiu a jednu ananásovú popku na montáži RonieRig som poslal na stred jazera s malou hŕstkou guličiek Salmon peach z Kolína. Použil som helikoptérovú montáž s odpadávajúcim olovom, aby sme rybu mali pekne na hladine a nemohla sa nám tak zamotať do koreňov lekien. Asi po hodine som počul kričanie – tatkoooo tatkooooo berie nám, a už len ten krásny rapotavý zvuk BBLC-čka, z ktorého bolo počuť históriu.

V tom momente som pribehol k udici a začala sa hra chyť ma ak to dokážeš. V podložke skončil prvý kaprík. Používam podložku Sanctuary Oval Crib od Trakker, pretože má veľmi hrubé a mäkké dno a je šetrná k rybám. Konečne som sa pred deťmi cítil ako hrdina. 😀 Takže hneď ráno sme si mohli ukázať ako sa k rybe máme správať aby sme jej neublížili a mohli ju v poriadku po ošetrení vpichu háčika vrátiť späť do vody. Samozrejme kapor sa nám pri púšťaní odvďačil Poseidonovým bozkom a najviac kvapiek skončilo na mne. Potom sme už vedeli ako na to a ryby sa nám darilo ťahať na breh. Bol to prelom kedy sa nám osvedčilo rybárske pravidlo, zmena miesta, ryba istá. Po každej rybe sme lovné miesto vždy prikŕmili cca desiatimi guličkami. Pozadu nezostala ani Adrianka a vyťahovala pleskáča za pleskáčom. Samozrejme počas celej rybačky sme využívali služby našej súkromnej fotografky Soničky.

Späť do reality

No ako vravím, pri vode ten čas veľmi rýchlo uteká a aj pre nás nastal čas na balenie vecí a vrátenie sa

späť do reality a pracovného nasadenia. Už teraz sa neviem dočkať, kedy si to zopakujeme, pretože

najväčšie hodnoty sú vždy v prírode. Deti si z toho víkendu odniesli veľa nového, naučili sa, čo to športový rybolov znamená a že aj oni keď budú ryby púšťať tak ďalšie a ďalšie generácie si budú tú rybačku užívať rovnako, ako sme si ju v ten víkend užívali my Šebelovci.

 

Peter Šebela

UltimateCarp Community