Ak chceme byť pri love kaprov a celkovo pri vode úspešní, musíme sa držať troch jednoduchých no potrebných faktorov, ktoré nám pri jemnej dávke šťastia vedia tento úspech v podobe úlovku priniesť. Existujú tri najčastejšie skloňované faktory:

1. Správny výber miesta
2. Prezentácia nástrahy
3. Správne zvolená nástraha a kŕmenie

Poďme si v tomto krátkom článku povedať niečo o „Prezentácii nástrahy“. Samozrejme na to aby sme mohli byť úspešný a docieliť pri vode kontakt s úlovkom je veľmi dôležité aby kapor vedel našu nástrahu pod háčikom bez akéhokoľvek podozrenia nájsť a nasať. Veď si len predstavte, že sedíte dlhé hodiny niekedy možno aj dni na brehu vašej obľúbenej rieky, či na brehu vášho obľúbeného jazera a vaša montáž je zapadnutá niekde v travinách, prípadne zarytá niekde v bahne, či zapadnutá medzi kameňmi. Zamysleli ste sa niekedy nad tým ? Za mňa musím povedať, že sa nad tým zamýšľam niekoľko krát počas každej výpravy za kaprami. Viem, že samozrejme nie je možné úplne odstrániť tieto nežiadúce situácie pod vodou ale vieme sa im v čo možno najväčšej miere vyhnúť a ich vplyv minimalizovať čo najviac.

 

Kratšie montáže, kedy, ako, prečo a aké ?

Predstavte si nasledovnú situáciu. Tečúce vody sú špecifické ale poďme sa prioritne pobaviť o stojatých revíroch. Prídete k jazeru, ktoré dostatočne dobre poznáte a viete, že chytáte na aktívnom mieste, na ktorom sa ryby zdržujú. Neviem ako vám ale mne sa v minulosti veľmi často stávalo že som nebol tak produktívny alebo som nevedel docieliť také množstvo záberov ako napríklad môj predchodca. Práve v tomto mi za posledné roky pomohla lepšia prezentácia nástrahy. Je potrebné si uvedomiť, že koncová montáž alebo posledný meter je pravdepodobne to najdôležitejšie čo pri love kapra rozhoduje. Všetko pripravené minimálne na 100%, odprezentovaná nástraha tak aby bola ľahko lokalizovateľná pre kapra a na správnom mieste. Toto je základný a najjednoduchší recept na docielenie úspechu pri vode. Kratšie montáže zo spletených či stužených šnúrok používam výlučne na jazerách s tvrdým podkladom. Tvrdé dno zaručí, že sa vaša montáž aj keď je kratšia odprezentuje tak aby s jej nájdením kapor nemal problém.

Odhod

Pokiaľ viete, že chytáte na tvrdom a čistom dne kde sa nachádzajú prekážky len v minimálnom počte tak je možné použiť montáže kratšie, bavíme sa tu o 5cm – 15cm montáže či už zo stuženej alebo z pletenej šnúrky.  Jedna jediná možnosť a jedna jediná montáž, ktorú je možné použiť aj na silno zabahnených mäkkých podkladoch dna, prípadne na lokalitách, ktoré sú pokryté travinou je montáž ChodRig. ChodRig je montáž naviazaná z tvrdého fluorocarbónového materiálu spôsobom na Déčko s jemne zaobleným profilom. Používa sa výlučne keď chytáte na pop up boilies naviazaná na helikoptérovom systéme. Helikoptérový systém ma jednu veľkú výhodu a to takú, že vzdialenosť od záťaže po samostatný ChodRig je možné variabilne meniť podľa potreby. V praxi to znamená, že najťažšia časť vášho systému sa ponorí do riedkeho bahna prípadne do travín ale montáž zostáva krásne prezentovaná a ľahko lokalizovateľná pre kapra. Na zostrojenie práve tohto systému používam ako základnú ťažkú akúsi hybridnú olovenú šnúru od Solaru Unleaded Spliceable Leader 80 lb o dĺžke asi 1 meter, na ktorej mám následne dva helikoptérové stopériky medzi ktorými sa nachádza rýchloobratlík Ringed Quick change swivel. Samotná montáž ChodRig je zhotovená z materiálu Mouth Trap od Kordy a najviac som si obľúbil háčik predátor ATS vel. 6.

Pri love na odhod vidím veľmi veľkú výhodu práve pri kratších ale hlavne ľahších montážach medzi ktoré ChodRig jednoznačne patrí. Použitie dobrej techniky, prutu, vlasca , správnej záťaže a práve ľahkej a krátkej montáže je ten správny recept kedy viete dosiahnuť naozaj ďalekého odhodu presahujúceho hranice  100, 120 či dokonca 140 metrov. Vie to byť veľký pomocník najmä pri pretekoch, kedy vám pravidla nedovoľujú použiť spôsob vyvážky a vy sa potrebujete dostať do väčšej vzdialenosti ako vaši konkurenti.

Dlhšie montáže, kedy, ako, prečo a aké ?

Skúsme si teraz niečo povedať aj o dlhších montážach pri love kaprov na odhod. Bavme sa o dĺžkach 15cm – 30cm. Samozrejme je možné na bahnitých, pieskových či ílovitých podkladoch dna jazier, či riek používať dlhšie montáže ale ako isto všetci dobre vieme všetko má svoje pre a aj proti. Základnou nevýhodou dlhej montáže je jej motanie. Čo si budeme nahovárať montáž klasická okolo 25cm sa „ľúbi“ proste zamotať. Na toto samozrejme tiež slúži jeden trik a ten trik sa skladá z troch písmen, „PVA“. Aspoň pre mňa je PVA materiál a hlavne PVA pančucha neoddeliteľnou súčasťou pri love na odhod s použitím dlhšej montáže. Do pripravenej PVA pančuchy si jednoducho nadrvíme boilies, minipeletky či methodmix a celú montáž s použitím ihly Stick ratchet nedele nasunieme do vnútra naplnenej PVA pančuchy. Týmto rýchlim jednoduchým a nenáročným trikom vieme docieliť to, že sa naše dlhšie montáže nebudú pri nahadzovaní motať . Túto PVA pančuchu si vieme samozrejme ešte pred jej použitím zatraktívniť napríklad pokvapkaním do esencií či boostrov.

Vyvážka

Čo si budeme nahovárať, lov kapra na odhod je proste trošku väčšie umenie ako lov kapra na vyvážku z člna. Ak máme k dispozícií čln je to obrovská výhoda a v podstate nám odpadá veľké množstvo premenných otáznikov, ktoré pri love na odhod z brehu máme. Nezamotala sa mi montáž? Nezostala mi visieť montáž niekde v prekážke ? Mám dobré a čisté miesto na ktorom práve chytám ? Takýchto otázok by som mohol klásť určite desiatky, no s člnom na ne poznám odpovede.

Počas zavážania si montáž položím a po dopade ešte jemne s citom natiahnem aby bolo všetko pripravené a odprezentované na 100%. Samozrejme je dobré si miesto najprv poriadne zmapovať, či už echolotom alebo mapovaciou tyčou Prodding Stick V2 na bližšie skúmanie dna. Keď vyvážam tak používam úplne jednoduchú montáž z klasickej stuženej šnúrky Strip X 25lb, ktorú používam celoročne od jari do jesene. K nej neodmysliteľne patrí háčik Gladiator L.S. ATS veľ. 4, rovnátko od carp´r´us Mouthsnagger Shorty a bročik na dokonalé kladkové vyváženie celej montáže. Pri revíroch v blízkosti môjho domova mi dĺžka okolo 25cm stačí a je ideálna. Samozrejme sú revíry kde je dĺžka montáže 25cm nedostačujúca. Jedno z miest kde som doposiaľ bol nútený použiť dlhšie montáže bolo maďarské more Balaton. Na Balatone som pri monitorovaní môjho lovného miesta nameral hĺbku riedkeho bahna niekde okolo 30- 50cm a preto som bol nútený chytať na klasickú montáž ako zvyčajne len musela mať dĺžku aspoň 50 – 60cm. Dôvod bol jednoduchý, potreboval som aby moja montáž bola viditeľná, aby bola jednoducho spozorovateľná.

Na dĺžke naozaj záleží !

Na začiatku tohto článku ste si možno kládli otázku, záleží na dĺžke montáže alebo nie ? Na odpoveď musí každý kaprár prísť časom a skúsenosťami sám. Za mňa ale jednoznačné áno, záleží ! Prezentácia a uľahčenie kaprovi to aby našiel vašu nástrahu a aby tak povediac „spadla klec“ je jeden z troch najhlavnejších kľúčov k úspechu. Je to v podstate jednoduchá rovnica. Uľahčite kaprovi aby vašu nástrahu našiel, dosiahnete tým určite väčšie množstvo záberov a úspešne zdolaných rýb medzi ktorými sa môžu objaviť aj krásne kapitálne úlovky. Dĺžka montáže je často krát podceňovaný a prehliadaný faktor lovu kaprov ale uvedomte si, že zbytočne bude kŕmiť lovné miesto keď vaša nástraha s háčikom bude zaborená niekoľko centimetrov v riedkom bahne, či zapadnutá medzi trávnatým porastom na dne jazier. Nie jeden krát mi pomohla dĺžka montáže spraviť zo začatej neúspešnej kaprárskej výpravy výpravu, z ktorej som na konci odchádzal s množstvom krásnych rýb a zážitkov.

Záverom by som už dodal jediné, ak trávite čas pri vode buďte flexibilný, prispôsobujte sa a skúste premýšľať ako každý možný detail zlepšiť a vyladiť. Ak ste moje rady a skúsenosti dočítali až sem tak vám ďakujem za pozornosť a do jesennej sezóny želám veľa úspechov a zážitkov od vody.

Za UltimateCarp Community Adam Bubnič