Lov kapra na bahne, niektorí ho nenávidia, iní zasa milujú. Ja budem pravdepodobne asi niečo medzi tým. Nie že by som úplne vyhľadával jazerá s bahnovým dnom ale na jednom takom som vyrastal, takže nebola iná možnosť len sa lov na bahne naučiť. Nato aby sme mohli byť úspešný na zabahnených revíroch je potreba mať na zreteli 3 základné faktory.

Lovné miesto – tento faktor platí pre lov nie len na bahne ale proste je to vo všeobecnosti najdôležitejší faktor k úspechu. Možno mi budete môj názor vyvracať ale myslím si a mám vypozorované, že na bahnitých vodách sú evidentné miesta kde sa kapre chodia kŕmiť a potom sú miesta kde sa kapre síce zdržujú, je ich tam vidieť ale nikdy sa tam nekŕmia. Neviem čím to je ale už niekoľko rokov to sledujem a logicky mi to do seba zapadá.

Atraktivita nástrahy – človek nemusí byť génius na to aby vedel, že podvodné bahno smrdí. Niektoré viac iné zasa menej ale každé bahno pod vodou má špecifický zápach. Preto ako druhý faktor úspechu som vybral atraktivitu nástrahy. Vždy keď viem, že idem chytať na zabahnené jazerá tak si pár dní vopred pripravujem nástrahy, na ktoré budem chytať. Je to z toho dôvodu, že samotné boilies sa nachádza v akej si želatínovej škrupinke, ktorá boiliesu pomáha udržať si svoju arómu a vôňu z esencií, ktoré sa v ňom nachádzajú. Veľmi dobre sa mi osvedčila kombinácia boilies + booster + powder dip. Boilies si kľudne aj mesiac dva pred lovom zalejem boostrom rovnakej príchute a jemne zasypem powder dipom takisto rovnakej príchute. Odporúčam zopakovať ešte dva tri krát a uvidíte čo vám vznikne. Na povrchu boilies vám vznikne atraktívny želatínovitý obal z kombinácie boostru a powder dipu. Pre kapra ako pre podvodného tvora, ktorý je zvedavý je to samozrejme niečo nové a zaujímavé. Priam by som povedal, že to je pre kapra jemne dráždivé a to je presne to čo je potrebné na bahne docieliť. Vydráždiť kapra aby vám proste tú vašu guličku „natiahol“ a vy by ste sa mohli potešiť z jeho podobratia.

Správna montáž – montáž alebo posledný meter zostavy, na ktorú chytáme je tiež veľmi dôležitý. Samozrejme nebudeme si vravieť nič o kvalite a ostrosti háčikov. Moji favoriti sú jednoznačne predátor vel. 4 alebo gladiátor vel.4. Buď využívam klasickú montáž prípadne bolwback rig s krúžkom na prívesnom vlasci. Montáže samozrejme zhotovené zo stuženky Strip X obohatím o rovnátka a záťažový bročik približne 2 – 3 cm nad háčikom. To aký typ montáže použijete nie je až tak podstatné ako to akú dĺžku má použitá montáž. Do bahna vám jednoznačne odporúčam dlhšie montáže. Nebojte sa kľudne použiť aj 25 cm či 30cm montáže. Je potrebné aby vami prezentovaná nástraha bola atraktívna ale aj dobre spozorovatelná pre kapra.

Ja osobne vnímam kaprarinu ako mozaiku. Mozaiku, ktorá sa skladá z viacerých dielcov a je len na nás akú kombináciu si vyskladáme. Ak vyskladáme správnu kombináciu mozaiky t.j. ak budeme chytať na správnom mieste so správne pripravenými nástrahami a správne uviazanými montážami tak sa úspech proste musí dostaviť. Samozrejme je v kaprarine potrebná aj dávka šťastia ale prečo neísť šťastiu naproti keď sa dá. No nie ?

Za UltimateCarp Community Adam Bubnič